Co si opravím/ promažu sám a co nechat na profícíchOpravy a servis oken: Co zvládnete sami a co nechat na profesionálech?

Okna a dveře vyžadují pravidelnou údržbu. Alespoň jednou za rok byste jim měli věnovat čas a promazat je správným olejem. Zbytek, jako je seřízení přítlaku, impregnace těsnění nebo výměna komponentů, byste měli svěřit do ruky profesionálům. Proč? A jak na správný servis oken?

Aby okna správně plnila svou funkci, tedy chránila vás před nepřízní počasí a zároveň vám poskytla dostatek denního světla, potřebují péči. Po zimě je vždy umyjte, a to jak skla, tak i jejich rámy. Další péče pak záleží na typu okna. Zatímco rámy plastových oken stačí otřít, dřevěná okna potřebují ošetřit olejem, balzámem nebo lazurou, a to podle doporučení výrobce.

Naolejovat okna zvládnete sami

Každé okno, bez ohledu na typ, pak potřebuje jednou za rok promazat kovové části, tedy kování. Důležité přitom je zvolit vhodný typ oleje. V tomto ohledu se řiďte doporučením výrobce. Často se používá například silikonový olej.

Promazat byste měli zejména čepy závěsů, táhla i všechny uzavírací body. Přitom si můžete všimnout, že jsou volné vruty nebo šrouby, kterými je kování do rámů a křídel fixováno. Pak je opatrně dotáhněte šroubovákem.

Další údržbu oken svěřte profíkům

Tím by váš zásah do oken měl skončit. Další údržbu a servis byste měli svěřit profesionálům, kteří vědí, co dělají a mají k tomu potřebné vybavení.

Důležitá je pravidelná kontrola a údržba těsnění oken. Právě to je klíčové pro tepelně-izolační funkci oken. Ztrouchnivělé nebo vytržené těsnění znamená, že okny bude táhnout, může jimi dokonce i zatékat. Také těsnění se proto vyplatí impregnovat správným přípravkem a osvědčeným postupem. Profíci používají například silikonový olej nebo glicerin. I to můžete zvládnout sami, ale výměnu špatného těsnění raději svěřte odborníkům – je totiž třeba znát typ, velikost, profil i tuhost těsnění.

Také seřízení oken nechte na profesionálech. Vyhnete se tak tomu, že budete postupovat nesprávně, stejně budete pak muset odborníky zavolat a ty budou mít se špatně „seštelovaným“ oknem mnohem víc práce.

Každé okenní křídlo je totiž osazeno v rámu na seřiditelných závěsech, které je nutné překontrolovat a šroubky dotáhnout. To samé se týká čepů. Seřízením oken se vyhnete tomu, že budou drhnout a že mezi rámem a křídlem vzniknou netěsnosti.

Funkční okno, méně starostí

Správně seřízené a udržované okno znamená méně starostí i méně výdajů. Neváhejte proto a zavolejte si profesionály z Okna Minks.